Web Tasarım

Web Sitesi Yaptırmak İstiyorum

web sitesi yaptırmak istiyorum
web sitesi yaptırmak istiyorum

Web sitesi yaptırmak istiyorum diyen herkesi buraya alalım! Hiç bilginiz olmadan bir web sitesi yaptırma işine girişmeniz sizler için ve daha önemlisi işiniz için büyük hüsranlar ile sonuçlanabilir. Bu yazımızda böyle bir işe girişiyorsanız sizin dikkat etmeniz gereken etkenlere değinmeye çalışacağız.

Göz önünde bulundurmanız gereken faktörler!

1. Web sitesi yaptırmanızda ki amaç nedir?
2. Web sitesinin hizmet vereceği kitle nedir?
3. Web sitesinin altyapısı?
4. Web sitesinin yönetimi?
5. Diğer materyaller?

Şimdi bu maddeleri biraz irdeleyelim ve her aşamada nelere dikkat etmemiz gerektiğini öğrenelim.

1. Web sitesi yaptırmanızdaki amaç nedir?

Web sitesi yaptırmanızda ki amaç iyi belirlenmeli. E-ticaret yapacaksanız altyapısı ona göre seçilmeli yoksa sizlere uzun vadede daha fazla iş yükü ve maliyet getirecektir. Sadece blog yazmayı düşünüyorsanız sizin için kullanım paneli önemlidir. Kurumsal bir tanıtım sitesi istiyorsanız ve eğer ileride satış yapmak istiyorsanız yine altyapısı e-ticarete uygun olan bir altyapı seçilmeli.

Bu aşamada sizlere tutup kod öğrenin ve hangi sistem nasıl işler bunu öğrenin demiyorum. Ama en azından web sitesi yaptırmaya karar verdiyseniz uzun vadeli bir yatırım olarak düşünün ve teknolojiyi takip eden, gelişen sistemler ile çalışmaya özen gösterin.

Tek veya bir kaç sayfalık sabit sayfanız olacaksa HTML bir web sitesi işinizi görür ama sayfada değişiklikler sizleri ileride zorlayabilir veya her değişiklik yaptırmak istediğinizde ücret ödemeniz gerekir. Bunun yerine yönetim paneli olan bir sistem kullanılması daha doğru olacaktır.

Tavsiyeler

  • Kullanım amacınızı uzun vadede düşünün.
  • Altyapınızı sorun ve güncel teknoloji kullanıldığından emin olun.
  • Kafanızdaki soru işaretlerini gidermek için destek alın.

 

2. Web sitesinin hizmet vereceği kitle nedir?

Farklı yaş ve kitlelere yönelik içerik ve ürün sunacaksanız web sitenizin içeriği ona göre düzenlenmeli. burada önemli olan etken ihtiyaçlarınızı belirledikten sonra(İnsanlar web sitesine girdiğinde neler görsünler? Sayfada neler, nasıl olsun? gibi) web tasarım işini yapacak olan kişiye tam olarak anlatmak, anladığından emin olmak(Bazı web tasarımcılar yaptıkları işi daha sonra değiştirmek için ek ücret isterler).

Bir çok web site yaptıran müşterim web sitesini olduğu gibi içerik dahil bana güvenerek, bana bırakır. Web sitesini yayına aldıktan sonra istemediği yerleri değiştirip, isteklerine göre biçimlendiririz.

Yetişkinler ve çocuklar için içerik üretebilirsiniz. Yetişkinler ve çocukların ilgi alanlarına göre sayfa yapıları belirlenmeli. Kurumsal tanıtım için bir web sitesi istiyorsanız, kurumsallığınız yansıtan bir web sitesi olmalı. Yazı karakteri, büyüklüğü, rengi ve görsellerin seçimi gibi etklenler kitlenizi doğrudan etkiler!

Unutmayın ki web siteleri için içerik her şey demektir! Yazı karakteri, büyüklüğü, rengi ve görsellerin seçimi gibi etklenler kitlenizi doğrudan etkiler!

3. Web sitesinin altyapısı?

1.Maddede az çok bahsettim burada güvenebileceğiniz kişi/firmalardan destek alabilirsiniz. Benim önerim çevrenizde bu işi daha önce yaptırmış kişilere sormak veya internetten biraz araştırmak. Teknoloji hızla ilerlerken eski bir sisteme mahkum kalmak istemezsiniz!

Web sitesinin altyapısına bağlı olarak geliştirilebilir yapılar diğerlerine göre biraz daha tuzlu olabiliyor. Mesela firmaların çoğu kendi scriptlerini ve altyapıları oluşturuyor her müşterisine aynı sistemi istekleri doğrultusunda veriyor. Buraya dikkat! web sitesini hizmete açıyor ama sizlere kodları vermiyorlar veya kodlara ulaşmanızı sağlayan hosting bilgilerini sizlere vermiyorlar. Yarın bir gün siz firmanıza bir geliştirici alacak olursanız kodlarda bir değişiklik yapamayacaktır! O yüzden 3 lira ucuza yaptırabilirsiniz ama geliştirilmesi sizin elinizde değil ise sorun yaşayabilir, her seferinde ek ücret ödeyebilirsiniz. Uzun vadede geliştirmeyi düşünüyorsanız bunu göz önünde bulundurun ve sorun!

Benim tavsiyem her şekilde ulaşımın ve kontrolün sizin elinizde olmasıdır. Bilmiyor ve uğraşmak istemiyorsanız bu tarz web sitelerini kullanabilirsiniz. Eğer sadece ürün ekleyip satış yapacaksanız, blog yazıp paylaşacaksanız, kurumsal web sitenizde yazılar ve görselleri değiştirmek dışında bir işlem yapmayacaksanız yönetici kısmına(hosting) ulaşmamanız sizler için ve firmanız için daha güvenlidir.

Firmalar kendi scriptlerini kiralıyor, sizlere hiç bir şekilde scripti tam olarak satmıyor. Yani sitenin altyapısına hiç ulaşamıyorsunuz! Kod ile web sitesini geliştirmeyi düşünmüyorsanız tercih edebilrsiniz!

4. Web sitesinin yönetimi?

Buraya kadar olan maddelerde az çok bu maddeyi de açıkladık aslında. Son kullanıcı kısmı Ürün ekleme, değiştirme / Yazı ekleme, değiştirme / görsel ekleme, değiştirme gibi seçenekleri kapsar. Eğer Basit olarak bunlaru yapacaksanız üst maddede de bahsettiğim gibi script kodlarıyla işiniz yok. işinize odaklanın ve daha fazla kazanç için ihtiyacınız olan sistemi seçin. Normal bir site 2bin tl iken scripte 8-10bin ödemenize gerek yok.

İhtiyacınız olanı seçin ve yolunuza devam edin!

5. Diğer materyaller?

Bu kısma web sitesinde kullanılacak her şey giriyor. Logonuz var mı ve dijitalde hazır mı? siteye eklenecek görseller, içerikler, tablolar vb. materyalleri kapsar. Web tasarımcı istediğiniz formattan bir web sitesi ortaya çıkarmaktan sorumludur. Web tasarımcınız ile baştan bu konuları konuşunuz ki sonradan sıkıntı olmasın. Web sitesi üzerinde talep ettiğiniz ilk 3 talep ücretsiz olabilir ama sonrası ücrete tâbidir. Unutmayın ki o kişiyi bünyenizde çalışması için işe almıyorsanız! web tasarımcıdan hizmet satın alıyorsunuz. Her hizmeti zaman alacağı için ek ücret çıkarması da normaldir. Bunların dışında hosting ve domain ücretlerini de sorunuz. Çünkü bu hizmetler yıllık ödemelere sahiptir. Tasarımcı dilerse belli süre paket içinde ücretsiz verebilir(kendi karşılar).

İçeriği size aittir! İçeriği için ve diğer ihtiyaçlarınız için fazladan ücret ödemeniz gerekebilir.

Tavsiyem benim yaptığım gibi belli fiyata logo,içerik,görsel dahil kişilerle çalışmanız. Sizden sadece iletişim bilgilerini ve isteklerinizi alıyor, web sitenizi anahtar teslim bir şekilde hizmetinize sunuyoruz.

Teklif almak için BURADAN teklif formunu doldurabilirsiniz.
Aklınızdaki soruları iletişim kısmından bizlere sorabilirsiniz!

Benzer gönderiler

Domain Nedir ve Nasıl Alınır?

Hüseyin

Responsive Tasarım

Hüseyin

.tr Uzantılı Domain Almak İçin Gerekli Evraklar

Hüseyin

Bir yorum yaz